آهن کیتا
وضعیت تجارت خارجی کشور
04 خرداد 1401 - 10:27
شناسه : 10798
بازدید 206
1

به گزارش رسانه خبری پولادنیوز، طبق آخرین گزارشی که اتاق بازرگانی تهران منتشر کرده است، میزان کل  تجارت خارجی کشور در فروردین ماه سال جاری ۶.۵ میلیارد دلار بوده که از این مقدار ۳.۷ میلیارد دلار مربوط به صادرات و ۲.۸ میلیارد دلار مربوط به واردات بوده است. مقدار کل تجارت ایران ۹.۶ میلیون تن […]

نویسنده : واحد خبر منبع : پولادنیوز
پ
پ

به گزارش رسانه خبری پولادنیوز، طبق آخرین گزارشی که اتاق بازرگانی تهران منتشر کرده است، میزان کل  تجارت خارجی کشور در فروردین ماه سال جاری ۶.۵ میلیارد دلار بوده که از این مقدار ۳.۷ میلیارد دلار مربوط به صادرات و ۲.۸ میلیارد دلار مربوط به واردات بوده است.

مقدار کل تجارت ایران ۹.۶ میلیون تن بوده است که به ترتیب سهم صادرات و واردات، ۷.۳ و ۲.۳ میلیون تن بوده است.

آمار دو سال گذشته حاکی از آن است که تراز تجاری ایران منفی بوده است اما خوشبختانه در سال جاری این تراز به مثبت ۸۷۵ میلیون دلار رسیده است که افزایش ۵ درصدی را در این بخش شاهد بودیم.

در این میان، صادرات کشور ۲۵ درصد و واردات ۱ درصد افزایش داشته است.

در بین موارد صادراتی ایران، ۱۰ موردی که بیشترین مشتری را داشته اند و ۵۴ درصد صادرات را به خود اختصاص داده اند شامل موارد زیر می باشند:

پروپان مایع شده، اوره، روغن‌های سبک، متانول، بوتان مایع شده، پلی اتیلن، شمش آهن و فولاد و قیر

کالاهای مانند گندم معمولی، گوشی تلفن همراه، برنج، ذرت دامی، دانه سویا، تراکتورهای جاده‌ای، کنجاله و اکسید آلومنیوم، از جمله موارد مهم صادراتی بوده اند.

در میان کشورهایی که با ایران تجارت می‌کنند، چین مهمترین آنها به حساب می آید. به طوری که در فروردین ماه نزدیک به ۱.۳ میلیارد دلار از ایران واردات داشته که ۳۵ درصد از کل صادرات ایران به حساب می‌آید.

تجارت ایران با ایالت متحده عربی افزایش ۶۰ درصدی داشته است که این امر باعث شده است تا این کشور جایگاه دوم را از عراق بگیرد.

در بخش واردات اما همچنان امارات متحده عربی بیش از ۲۷ درصد از کل واردات ایران را به خود اختصاص داده و پس از آن چین، ترکیه، هند و آلمان قرار دارند. هندوستان که در سال گذشته در میان شرکای اصلی تجاری ایران نبوده به این فهرست راه پیدا کرده و جانشین سوییس و روسیه شده است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.