آهن کیتا
احتمال افزایش قیمت کدام مقاطع فولادی در ماه آینده وجود دارد؟
22 شهریور 1401 - 10:32
شناسه : 11987
بازدید 2594
4
پیش‌بینی قیمت آهن‌آلات شناخت دلایل متعددی که در تغییرات بهای آهن‌آلات تأثیرگذار هستند نیز، امری ضروری و واجب بوده تا بتوان با دیدی بازتر و نگاهی کارشناسانه نسبت به تهیه آن‌ها اقدام نمود. در این مقاله به بررسی علل این تغییرات و همچنین پیش‌بینی بازار پیش‌روی مصنوعات فلزی پرمصرف خواهیم پرداخت.
نویسنده : واحد خبر منبع : آهن آنلاین
پ
پ

مقدار استفاده از مقاطع فولادی در صنایعی چون خودروسازی و ساختمان‌سازی بسیار بالاست؛ لذا یکی از پارامترهای مهمی که در این زمینه نقش بسیار اساسی دارد، بررسی نوسانات قیمت این محصولات است.

شناخت دلایل متعددی که در تغییرات بهای آهن‌آلات تأثیرگذار هستند نیز، امری ضروری و واجب بوده تا بتوان با دیدی بازتر و نگاهی کارشناسانه نسبت به تهیه آن‌ها اقدام نمود.

در این مقاله به بررسی علل این تغییرات و همچنین پیش‌بینی بازار پیش‌روی مصنوعات فلزی پرمصرف خواهیم پرداخت.

چه عواملی مسبب افزایش قیمت مقاطع فولادی می‌شوند؟

بازار مقاطع فولادی، دست‌خوش نوسانات زیادی بوده که علل متعددی به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در این زمینه مؤثر هستند.

قیمت‌های جهانی آهن، مواد خام، ضایعات آهنی، نفت و حمل‌ونقل از دلایل اصلی دخیل در این زمینه هستند؛ همچنین در چند سال گذشته، وضع تحریم‌های اقتصادی و تأثير مخرب آن بر نرخ ارز، تورم داخلی، وضعیت بورس کالا، نیاز صنایع وابسته و میزان عرضه و تقاضا، از علل اثرگذار در داخل کشور بوده‌است.

لازم به ذکر است که در سه سال اخیر، بروز همه‌گیری کرونا نیز اثر منفی زیادی بر بازار تمامی محصولات از جمله مقاطع فولادی گذاشته است.

میزان حجم تقاضا برای خرید محصولات فولادی چطور سنجیده می‌شود؟

عوامل ذکر شده، تأثير فراوانی بر روی حجم تقاضای خرید مقاطع فولادی دارند. وجود تحریم‌های سیاسی باعث می‌شود تا با کم‌شدن نقدینگی و کاهش قدرت خرید مصرف‌کننده، از میزان درخواست خرید بازار کاسته شود.

کم‌شدن حجم ساخت‌وساز در سال‌های اخیر، نشان‌دهنده رکود در بازار و بالتبع، کاهش میزان تقاضای کالاهای ساختمانی است. همچنین بروز پاندمی کرونا، باعث کاهش مقدار تولید و خرید در بازارهای جهانی از جمله کشور ما شده‌است.

داشتن روابط و مناسبات سیاسی-اقتصادی صحیح، می‌تواند باعث رونق مجدد در بازار راکد مسکن شده و در نتیجه میزان تقاضا برای خرید آهن‌آلات بالا رفته و جان تازه‌ای به صنعت تولید فولاد دمیده شود. اتخاذ مصوبات مفید دولتی، وضع عوارض صادراتی مناسب و دادن وام‌های بانکی با سود پایین در زمینه مسکن، زمینه‌ساز افزایش تولید و بالا رفتن تقاضای خرید محصولات فولادی در بازار می‌شود.

با کاهش همه‌گیری کرونا و رونق مجدد تولید جهانی فولاد و سیر نزولی ارزش آهن‌آلات، میزان درخواست این محصولات در دنیا افزایش یافته‌است؛ به‌طوری‌که شاهد یک کاهش نسبی قیمت مقاطع فولادی در جهان هستیم.

به‌عنوان‌مثال، قیمت میلگرد که از پرکاربردترین محصولات فولادی در دنیای امروزی است، تحت تأثیر عوامل ذکر شده، دارای نوسانات زیادی بوده‌است. عموماً تقاضا برای خرید میلگردها همیشه بالا بوده که در سال‌های اخیر، عدم ثبات بازار مصنوعات فلزی، صدمات زیادی به تولید و عرضه این محصول وارد کرده‌است.

طبق نظر کارشناسان آهن آنلاین:

“باتوجه به‌آن‌که میلگرد جزء اصلی فعالیت‌های عمرانی و ساخت‌وساز است، اطلاع از شرایط و تغییرات قیمت میلگرد امروز به پیمانکاران فعال در این صنایع کمک می‌کند تا برآورد دقیق‌تری برای هزینه نهایی پروژه‌های خود داشته باشند. قیمت روز میلگرد به پارامترهای متعددی مانند نوسانات بازار آهن، نرخ ارز، میزان عرضه‌وتقاضا، میزان عوارض صادراتی و غیره بستگی دارد. این فاکتورها اثر زیادی بر قیمت میلگردهای 14 و 16 به‌عنوان پرفروش‌ترین سایزهای این محصول دارند.”

لیست آهن آلاتی که در سال جاری بیشترین حجم تقاضا را داشته‌اند

بیشترین حجم تقاضای خریداران برای کالاهای فولادی، به‌ترتیب مربوط به سه محصول میلگرد، تیرآهن و ورق آهن است.

میزان تولید مقاطع فولادی طویل در سال جاری نسبت به سال گذشته به میزان ۱۳ تا ۲۲ درصد افزایش پیدا کرده‌است. در چهار ماه نخست سال ۱۴۰۱ میزان تولید میلگرد با افزایش ۱۵ درصدی نسبت به سال گذشته به ۳۴۶۳۰۰۰ تن رسیده‌است.

همچنین در چهارماه ابتدایی ۱۴۰۱، تولید ورق گرم به میزان ۱۳ درصد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته رشد داشته‌است که بالغ بر ۳۱۲۱۰۰۰ تن از این محصول به بازار عرضه شده‌است.

تقاضای بالای بازار جهت خرید میلگرد، تیرآهن و ورق گرم، باعث گردیده تا مصرف آهن اسفنجی، شمش فولادی، بلیت، بلوم و اسلب نیز در سال جاری نسبت به‌سال ۱۴۰۰ افزایش پیدا یابد.

بر اساس فاکتورهای گفته شده، کدام مقاطع فولادی در ماه آینده افزایش قیمت خواهند داشت؟

پیش‌بینی بازار آهن‌آلات، به‌شدت تحت تأثیر نتیجه مذاکرات برجام در ماه‌های آینده است؛ درصورت مثبت‌بودن نتایج می‌توانیم شاهد رونق ساخت‌وساز و همچنین بازار تولید محصولات فولادی باشیم و بالعکس، درصورت منفی‌بودن، روند رکود در این بازار ادامه خواهد داشت.

با بالارفتن میزان ساخت‌وساز و افزایش پروژه‌های عمرانی، درخواست جهت خرید میلگرد، تیرآهن و ورق آهنی بالا رفته و با کاهش میزان نرخ دلار، روندی مثبت در قیمت‌گذاری این محصولات را شاهد خواهیم بود.

با نزدیکی به فصل سرما، میزان خرید آهن‌آلات کاهش پیدا می‌کند که می‌تواند اثر زیادی بر بازار این محصولات داشته باشد. از طرفی در صورت شکست برجام، با افزایش نرخ ارز تا مرز ۳۵۰۰۰۰ریال و بالارفتن تورم داخلی، قیمت ورق، میلگرد و تیرآهن، روندی صعودی پیدا خواهد کرد.

طبق نظر کارشناسان آهن آنلاین:

“قیمت ورق سیاه، در اکثر اوقات براساس گرید آن تعیین می‌شود؛ مواد اولیه این محصول در دمای 1100 درجه سانتی‌گراد ذوب می‌شود و در همین مرحله با تغییر آلیاژهای به کار رفته می‌توان گریدهای مختلفی از ورق سیاه درست کرد. از آنجا که این محصول جزو کالاهای پرتقاضا در بازارآهن محسوب می‌شود، قیمت روز ورق سیاه غیرقابل پیش‌بینی بوده و توصیه می‌گردد قبل از ثبت خرید آن قیمت ورق سیاه امروز را استعلام بگیرید تا در معاملات خود متضرر نشوید.”

سخن پایانی

آهن آلات پرکاربرد مثل میلگرد، تیرآهن، نبشی، ناودانی و انواع قوطی‌ها، از جمله مهم‌ترین و تاثیرگذارترین محصولات در بازار فولاد هستند. نوسانات روند قیمتی آن‌ها تحت تأثیر عوامل زیادی قرار دارد که بازار این کالاها را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهند.

امروزه شناخت و بررسی این عوامل و پیگیری تغییرات نرخ آهن‌آلات، برای فعالین در این زمینه به امری مهم و حیاتی تبدیل شده‌است. مجموعه آهن آنلاین سعی نموده تا با جمع‌آوری و ارائه این اطلاعات در وب‌سایت خود، به‌عنوان یک منبع معتبر، کمک بزرگی در این زمینه برای علاقمندان باشد‌.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت آهن آلات می‌توانید به وب سایت آهن آنلاین مراجعه کنید.

  • وبسایت: ahanonline.com
  • آدرس: تهران، ستارخان، خیابان حبیب الله، نبش بن بست بنفشه، پ114
  • شماره تماس: 54712-021
  • ایمیل: info@ahanonline.com

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.