آهن کیتا
معاملات برد برد فولادی ها
31 خرداد 1400 - 23:19
شناسه : 1779
بازدید 96
3
وضعیت معاملات فولادی ها

بر اساس گزارش رسانه خبری پولادنیوز، در سال ۱۳۹۹ به نقل از رئیس انجمن نوردکاران فولاد ایران ۳۰ میلیون تن فولاد خام تولید شده که از این میزان ۹ میلیون تن آن صادر شده است. سید احمد رضوی پیرامون این موضوع بیان کرد که هم اکنون قیمت شمش و هزینه حمل که به تولیدکننده های داخلی فروخته […]

نویسنده : واحد خبر منبع : پولادنیوز
پ
پ

بر اساس گزارش رسانه خبری پولادنیوز، در سال ۱۳۹۹ به نقل از رئیس انجمن نوردکاران فولاد ایران ۳۰ میلیون تن فولاد خام تولید شده که از این میزان ۹ میلیون تن آن صادر شده است. سید احمد رضوی پیرامون این موضوع بیان کرد که هم اکنون قیمت شمش و هزینه حمل که به تولیدکننده های داخلی فروخته می شود، گرانتر از قیمت شمش صادراتی است.

این قیمت گذاری شمش که از وسط زنجیره ی فولاد انجام می شود منطقی نیست و بایستی قیمت ها بر مبنای نرخ جهانی برای همه محصولات یکسان باشد. در ادامه ایشان بیان  داشت ۶۰ نوردکار عضو انجمن  هستند که ۹۰ درصد محصولات این بخش را تولید می کنند. در سال های گذشته قیمت مواد اولیه از جمله شمش تا تیرماه ۹۹ حدود ۳/۸۰۰ تومان بود و در پایان سال به ۱۲ هزار تومان رسید. 

در سال گذشته میزان تولیدات مقاطع فولادی ۱۲ میلیون تن بوده است که ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن آن صادر شده است. میزان تولیدات شمش و بلوم ۱۸ میلیون تن بوده است از این میزان ۶ میلیون و ۶۹۰ هزار تن از آن صادر شده است. میزان تولیدات فولاد خام بالغ بر ۳۰ میلیون تن بوده است که از این میزان ۹ میلیون تن صادر شده است. در سال گذشته ۳/۷ هزار تن شمش، بیلت و بلوم در بورس کالا عرضه شده است.

آنچه قابل توجه است که ۱۲ معامله از معاملات بورس کالا برای ۸۰۰ هزار تن محصول در بورس کالا باطل شده است که این نشان دهنده فروش مواد اولیه خارج از بورس است. جالب توجه این است که مواد اولیه ای که نوردکاران در سال ۹۹ استفاده کرده اند برابر با ۱.۵ میلیون تن بوده است و این در حالیست که ۷ میلیون تن از محصولات فولادی یا در بازار آزاد معامله شده یا در انبارها بلوکه شده است. 

لازم به ذکر است فولادسازان و نوردکاران روابط تنگاتنگی دارند و باید معاملات برد – برد داشته باشند و در حالیکه در فروردین ۹۹ فاصله قیمت جهانی شمش و قیمت جهانی میلگرد ۱۱ درصد بود و در ماه آبان ۹۹ پس از دستور معاون اقتصادی ریاست جمهوری فاصله این دو محصول در بازار ایران به ۴ درصد رسید و در حال حاضر فاصله ی قیمتی شمش و میلگرد همان ۴ درصد باقیمانده است. در حالیکه وزارت صنعت اختلاف قیمتی این محصول را ۱۱ درصد مشخص کرده است. 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.