آهن کیتا
عدم توازن سودآوری در زنجیره فولاد و تعطیلی واحدهای خصوصی
12 بهمن 1400 - 13:24
شناسه : 8596
بازدید 94
1

محمدرضا هوشمند فعال صنعت فولاد، اظهار داشت: مدتی قبل زمزمه هایی مبنی بر قطعی گاز در زمستان شنیده می شد و از آنجایی که گاز به عنوان یک ماده اولیه و ضروری در کارخانه های آهن اسفنجی مورد استفاده قرار می گیرد، قطعی گاز کارخانه های تولیدی آهن اسفنجی را با مشکل مواجه خواهد کرد […]

نویسنده : واحد خبر منبع : پولادنیوز
پ
پ

محمدرضا هوشمند فعال صنعت فولاد، اظهار داشت: مدتی قبل زمزمه هایی مبنی بر قطعی گاز در زمستان شنیده می شد و از آنجایی که گاز به عنوان یک ماده اولیه و ضروری در کارخانه های آهن اسفنجی مورد استفاده قرار می گیرد، قطعی گاز کارخانه های تولیدی آهن اسفنجی را با مشکل مواجه خواهد کرد و تولید این محصول افت چشم گیری خواهد داشت.

این موضوع دلیلی شد تا کارخانه‌های دولتی تولیدکننده آهن اسفنجی قیمت این محصول را افزایش دهند.

مشابه همین موضوع را در انتهای تابستان شاهد بودیم که به علت قطعلی های گسترده برق، بسیاری از کارخانه‌های فولاد میانی و شمش تعطیل شدند و آهن اسفنجی با نرخ ۸ هزار تومان هم فروخته شد.

وی افزود: برخلاف انتظارات عرضه آهن اسفنجی در بورس کالا کاهش داشت و نرخ این محصول بالاتر در نظر گرفته شد که در رابطه با این موضوع، فعالان صنعت فولاد بر این باور بودند که در پاییز هماهنگی هایی بین تولیدکنندگان آهن اسفنجی و بورس کالا صورت گرفت که نتیجه آن افزایش نرخ این محصول بوده است.

وی در ادامه گفت: قیمت گذاری دستوری در بخش تولید شمش نیز دیده می شود به صورتی که وزارت صمت با اعمال فشار بر تولیدکنندگان، آنها را مجبور میکند تا تمام محصولات تولید شده خود را در بورس کالا عرضه کنند که این موضوع زمینه ساز کاهش چشمگیر قیمت شمش بر خلاف نرخ آهن اسفنجی شده است.

صحبت هایی بین کارخانه های تولید شمش و مسئولان وزارت صمت انجام شد که افزایش عرضه آهن اسفنجی در بورس کالا را در پی داشت. البته زمانی این امر صورت گرفت که بسیاری از کارخانه‌های حوزه القایی به دلیل نرخ بالای مواد اولیه تعطیل شده بودند.

وی در رابطه با راه حل این مشکلات گفت: در مرحله اول دولت باید طرح مسکن ملی و بودجه‌های عمرانی کشور را پیاده‌سازی کند که به دنبال آن سودآوری و تولید در سراسر زنجیره فولاد را شاهد خواهیم بود.

مرحله بعدی آزادسازی نرخ‌ها می باشد. البته باید به این موضوع توجه داشت که آزادی در قیمت گذاری نباید مخصوص بخشی از زنجیره باشد.

این فعال صنعت فولاد در انتها گفت: در طی سال های گذشته شاهد حضور پررنگ سازمان حمایت از مصرف کننده و تعزیرات بودیم که به واسطه آنها فعالان اقتصادی نمی‌توانستند آهن اسفنجی و سایر نهاده‌ها را با نرخ‌هایی بالاتر از ضریب مصوب وزارت صمت بفروشند که متاسفانه امروزه شاهد حضور و نظارت این ارگان ها نیستیم که نتیجه آن افزایش قیمت برخی محصولات و خطر تعطیلی فولادسازان در بخش خصوصی و القایی شده است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.