آهن کیتا
خام فروشی نیز مشمول پرداخت عوارض شد
20 تیر 1401 - 13:55
شناسه : 11511
بازدید 200
1

به گزارش رسانه خبری پولادنیوز و با توجه به بودجه سال ۱۴۰۱ کشور، صادرات محصولات صنایع معدنی و پتروشیمی به صورت خام و نیمه خام ملزم به پرداخت عوارض و مالیات هستند. طبق بند ت تبصره عوارض و مالیات ولایحه بودجه  سال ۱۴۰۱، درآمد بدست آمده از صادرات محصولات معدنی و صنایع معدنی و محصولات […]

نویسنده : واحد خبر منبع : پولادنیوز
پ
پ

به گزارش رسانه خبری پولادنیوز و با توجه به بودجه سال ۱۴۰۱ کشور، صادرات محصولات صنایع معدنی و پتروشیمی به صورت خام و نیمه خام ملزم به پرداخت عوارض و مالیات هستند.

طبق بند ت تبصره عوارض و مالیات ولایحه بودجه  سال ۱۴۰۱، درآمد بدست آمده از صادرات محصولات معدنی و صنایع معدنی و محصولات گازی و نفتی و پتروشیمی به صورت خام و نیمه خام در همه نقاط کشور مشمول پرداخت مالیات خواهند شد.

بر این اساس، وزارت خانه های صنعت و معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی و همچنین اتاق بازرگانی ، صنایع و معدن و کشاورزی ایران پیشنهاد دادند که تعریف و فهرستی از مواد خام و نیمه خامی که مشمول این عوارض می شود، تهیه شود.

امیر علم کارشناس صنعت فولاد، پیرو این موضوع اظهار داشت:

یکی از دلایل مهمی که دولت این عوارض را اعمال کرده است، جلوگیری از خام فروشی و صادرات مواد خام از کشور به سایر نقاط دنیا می باشد.

به طور کلی در صنعت هر کشوری، با تبدیل یک محصول به محصول بالاتر، ارزش افزوده بیشتری وجود دارد و در همه جای دنیا با حرکت به سمت کالاهای با ارزش افزوده بالاتر، از نظر درآمد ارزی و نیز اشتغال با وضعیت بهتری مواجه خواهیم شد .

لازم به ذکر است که دولت برای بهبود شرایط فعلی، بهتر است بجای فشار بر روی تولیدکنندگان بزرگ کشور که خود ارزآوری خوب و مناسبی برای کشور فراهم می‌کنند، بر روی کشورهای مقصد تمرکز کند البته باید دلایل میل شرکت های تولیدی برای خام فروشی نیز مورد بررسی قرار گیرد.

این فعال صنعت فولاد در مورد روابط ایران با عراق در ادامه افزود:

ایران در حال حاضر بزرگترین شریک تجاری عراق به حساب می آید اما متاسفانه بر خلاف کلیه روابط سیاسی، مالی و فرهنگی تاکنون در کاهش عوارض صادراتی موفق نبوده ایم و اکنون برای هرتن صادرات میلگرد به عراق حدود ۱۲۰ دلار عوارض پرداخت می‌کنیم.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.