آهن کیتا
کاهش شدید قیمت ضایعات فولادی در اوکراین زیر سایه جنگ
24 خرداد 1402 - 15:36
شناسه : 12544
بازدید 106
3
قیمت ضایعات فولادی در اوکراین کاهش یافت برخی از فعالان بازار فولاد در مکان‌های مختلف، از جمله بریتانیا، اخیراً به Fastmarkets گفتند که شایعاتی مبنی بر فروش ضایعات آهنی بسیارِ ارزان اوکراینی به کشورهایی مانند ترکیه، شنیده‌اند که برخی از آن مواد قراضه نظامی است.
نویسنده : واحد خبر منبع : پولادنیوز
پ
پ

عملیات نظامی در سراسر اوکراین از زمان جنگ با روسیه در فوریه 2022 به این معنی است که هر تصوری مبنی بر اینکه ضایعات ارزان‌قیمت از اوکراین به بازارهای سایر نقاط سرازیر می‌شود، به طور جدی نادرست است.

برخی از فعالان بازار فولاد در مکان‌های مختلف، از جمله بریتانیا، اخیراً به Fastmarkets گفتند که شایعاتی مبنی بر فروش ضایعات آهنی بسیارِ ارزان اوکراینی به کشورهایی مانند ترکیه، شنیده‌اند که برخی از آن مواد قراضه نظامی است.

اما زینچنکو گفت که از تجارت ضایعات نظامی در اوکراین چه در داخل و چه به عنوان صادرات اطلاعی ندارد و افزود که جمع‌آوری ضایعات نظامی در حال حاضر مقررات قانونی ندارد و حجم آن ناچیز است.

جمع‌آوری قراضه در اوکراین به 4 میلیون تن رسیده که 3.3 میلیون تن از آن به شرکت‌های متالورژی در اوکراین اختصاص یافت.

کارگاه و کارخانه‌های فولاد اوکراین به تنهایی حدود 20 درصد از حجم ضایعات فلزی مورد نیاز کشور را تولید می‌کنند که سهم کمی توسط ماشین‌آلات تولید می‌شود و مابقی از مواد درجه پایین تشکیل می‌شوند.

جمع‌آوری قراضه در اوکراین به 1 میلیون تن کاهش یافته و 900 هزار تن به کارخانه‌های فولاد داخلی عرضه شد و تنها 53 هزار تن صادر شده است.

جمع‌آوران ضایعات کوچک، کسب و کار خود را در مناطقی که عملیات نظامی در آن اتفاق افتاده تعطیل کرده‌اند. بنابراین، انتظار می‌رود که جمع‌آوری قراضه در سال 2023 حداقل 10 درصد دیگر کاهش یابد.

کار با ضایعات نظامی ارزان نیست و احتمالاً از نظر آماده‌سازی قبل از آماده شدن کوره، هزینه زیادی خواهد داشت.

ضایعات نظامی بسیار کثیف و سوخته است، دارای بقایای غیرفلزی است و باید از نظر قابلیت انفجار آزمایش شود. به گفته زینچنکو، این قراضه از نظر هزینه آماده‌سازی بسیار گران است.

وی افزود: همچنین این موضوع که این ضایعات در منطقه عملیات نظامی فعال قرار دارد یا مربوط به ساختمان‌ها یا ساختمان‌های تخریب شده است و برای آواربرداری به تجهیزات ویژه نیاز است. جمع‌آوری این ضایعات امکان‌پذیر است، اما هزینه بالایی دارد و تنها در چارچوب برخی پروژه‌های بازسازی انجام می‌شود.

سوال دیگر وضعیت این قراضه‌های نظامی است که هنوز در اوکراین از نظر قانونی چیزی برای آن تنظیم نشده است. اکنون فقط جمع‌آوری ضایعات ساختمان‌های ویران شده تا حدی انجام می‌شود، اما استفاده از اتومبیل‌ها، تانک‌ها و پوسته‌های تخریب شده به عنوان ضایعات ممکن نیست.

برخی از افراد بر این عقیده‌اند که این ضایعات متعلق به وزارت دفاع است. بنابراین، جمع‌آوری چنین ضایعاتی غیرقانونی است و سوال بزرگ این است که “آیا قانونی شدن فروش قراضه به کشورهایی که به قراضه‌های جنگی چشم دوخته‌اند عملی میشود یا خیر؟

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.