آهن کیتا
فساد در شرکت پویش بازرگان ذوب آهن اصفهان / ماجرا چیست؟
27 خرداد 1402 - 10:48
شناسه : 12559
بازدید 149
4
داستان فساد در شرکت پویش بازرگان ذوب آهن اصفهان از چه قرار است؟ بازداشت عضو هیئت مدیره شرکت ذوب آهن اصفهان، زلزله در غول فولادسازی ایران به پا کرده و همه از زوایای آشکار و پنهان این فساد می‌گویند و معتقدند که هیئت ویژه قوه قضائیه با محوریت سازمان بازرسی کل کشور باید هر چه سریعتر در ذوب آهن اصفهان مستقر شود تا این پرونده به صورت همه‌جانبه مورد بررسی کارشناسانه قرار گیرد و با تمام مدیران فعلی و سابقی که ردپای آن‌ها در این پرونده وجود دارد، برخورد قانونی لازم انجام شود.
نویسنده : واحد خبر منبع : پولادنیوز
پ
پ

به تازگی برخی رسانه‌ها از دستگیری عضو هیئت مدیره یک شرکت بزرگ فولادسازی در کشور به دلایل فساد مالی با این تیتر خبر داده‌اند: «عضو هیات مدیره شرکت ذوب آهن اصفهان توسط ضابطین قضایی به دلیل تخلفات و فساد مالی بازداشت شده است.»

بررسی‌های رسانه‌ای نشان می‌دهد که در رابطه با این دستگیری، پای شرکت پویش بازرگان ذوب آهن اصفهان در میان است.

در این میان، بازداشت عضو هیئت مدیره شرکت ذوب آهن اصفهان، زلزله در غول فولادسازی ایران به پا کرده و همه از زوایای آشکار و پنهان این فساد می‌گویند و معتقدند که هیئت ویژه قوه قضائیه با محوریت سازمان بازرسی کل کشور باید هر چه سریعتر در ذوب آهن اصفهان مستقر شود تا این پرونده به صورت همه‌جانبه مورد بررسی کارشناسانه قرار گیرد و با تمام مدیران فعلی و سابقی که ردپای آن‌ها در این پرونده وجود دارد، برخورد قانونی لازم انجام شود.

حال نکته و پرسش مهمی که دستگاه‌های نظارتی باید مورد توجه قرار دهند، اینکه چرا ابرکمپانی‌هایی مثل این شرکت باید با داشتن سهامداران خصوصی خطرناک به رانت فوش و کالای انحصاری در ذوب آهن دست داشته باشند؟

پرسش دوم و کلیدی اینکه ردپای تمام مدیران فعلی و همچنین سابق که قطعا از این قضایا و فساد بی بهره نماده‌اند، دنبال شود؟ در واقع، ظابطان قضایی باید همه جانبه موضوع را بررسی و حتی در صورت لزوم، مدیران قبلی را احضار کنند تا تمام زوایای آشکار و پنهان پرونده فساد مشخص شود.

پرسش سوم و پایانی به ترکیب سهامداران شرکت پویش بازرگان ذوب آهن اصفهان برمی گردد که ۶۰ درصد خصوصی و ۴۰ درصد دولتی است. در این راستا، در ۶۰ درصد چه کسانی هستند و پشت پرده چیست؟ همچنین نحوه اتصال مالی شرکت‌های سهامداران و شرکت پویش بازرگان ذوب آهن اصفهان نیازمند بررسی دقیق در نهادهای نظارتی است.

شرکت پویش بازرگان ذوب آهن اصفهان چیست؟

شرکت پویش بازرگان ذوب آهن اصفهان در سایت رسمی این شرکت نوشته است: « این شرکت در سال ۱۳۹۴ توسط شرکت ذوب آهن اصفهان تاسیس شد. ۴۰ درصد از سهام این شرکت متعلق به ذوب آهن و ۶۰ درصد آن خصوصی است.

در واقع پویش بازرگان حلقه‌ ارتباطی بخش خصوصی با ذوب آهن و سایر تولیدکنندگان محسوب می‌شود. از یک سو اطلاعات و نیازهای بازار را به تولیدکنندگان منتقل می‌کند و از سوی دیگر با فروش محصولات فولادی، از منافع تولیدکنندگان حمایت می‌کند.

این شرکت همچنین با بهره‌مندی از شبکه توزیع گسترده و منسجم، امکان خرید دست اول، بدون واسطه، با بهترین کیفیت و قیمت را برای مصرف کنندگان فراهم می‌نماید.

شرکت پویش بازرگان با هدف تسهیل عرضه مواد اولیه (شامل سنگ آهن، کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی و …) و همچنین ایجاد ارزش افزوده در خرید برای تولیدکنندگان فولادی در سال ۱۳۹۷ اقدام به تاسیس شرکت تامین مواد اولیه خاورمیانه کرد. با ایجاد این شرکت، مجموعه پویش بازرگان قادر شد از طریق خرید و فروش مواد اولیه آهن دار و نیز تهاتر مواد اولیه و محصول نهایی، ضمن تسهیل امر تولید و رفع نیاز تولیدکنندگان فولادی، با کامل کردن چرخه‌­ تامین مواد اولیه، تولید محصولات فولادی و فروش، درآمد حاصل از فروش محصولات را سریع‌تر به چرخه‌ی تولید بازگرداند و تامین ­کنندگان و تولیدکنندگان را در تامین بودجه و تسریع جریان نقدینگی یاری رساند.

امکانات مالی، فنی و پتانسیل‌های مجموعه شرکت­‌های پویش بازرگان و تامین مواد اولیه فولاد خاورمیانه، در خرید و فروش مواد اولیه و توزیع محصولات نهایی در سراسر کشور، زمینه‌­­ی مشارکت موثر این مجموعه در فرایندهای بازرگانی زنجیره صنعت فولاد و به ویژه ایجاد ارزش افزوده در قسمت‌های نامتوازن زنجیره را فراهم می‌کند.»

به هر حال، امیدواریم با ورود فوری مقامات ارشد قوه قضائیه به پروند فساد بزرگ فولادی و صدور دستورات لازم، از تکرار این نوع فسادها در صنعت فولاد جلوگیری شود.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.